Protokol na Covid - 19 odskúšaný v nemocniciach v Španielsku

18.04.2021

Autorka: Petra Nováková

Tento protokol je súhrn skúseností s liečením Covidu-19 v nemocniciach v Španielsku, doplnený o iné základné výživové doplnky na základe mojich skúseností a aj na základe Dr. Igora Bukovského.

* Uvedené informácie slúžia len ako doporučenia a každý je zodpovedný za ich zužitkovanie podľa vlastného uváženia.

Protokol na stiahnutie vo formáte PDF


Protokol na KOVID-19 ktorý používali v nemocniciach v Madride sa zakladal na užívaní dvoch druhov húb - AGARICUS BLAZEII a CORIOLUS VESICOLOR, a tiež aj vitamínu D3. Testovali ho na 80-tich pacientoch starších ako 80 rokov, žiadny z nich nezomrel ani neskončil na jednotke intenzívnej starostlivosti. (Bližší popis o účinkoch a linky na ich zakúpenie nájdete na konci článku.)

Druhý protokol na KOVID-19 bol používaný v nemocnici v Barcelone a zakladá sa na užívaní vysoko vstrebateľnej formy vitamínu D - KALCIFEDIOLU (CALCIFEDIOL), ktorý sa v Španielsku predáva v lekárňach (zatiaľ sa zdá že len na predpis, ale lekárne v Andorre (štát pri Španielsku) predávajú tento vitamín online aj bez receptu, napríklad v tejto lekárni tu: https://www.farmaciatorrent.com/vitaminas-minerales-andorra/238993-vitamina-d-solucion-oral-10-ampollas.html ) ako prípravok HIDROFEROL - spomenutý aj vo videu od Dr. Igora Bukovského o Kalcifediole (uvedené nižšie).

Pre lepšie pochopenie ochorenia: 

KOVID-19 má (ako aj iné vírusové ochorenia) 3 FÁZY: 

 1. INKUBAČNÁ, 
 2. ZÁPALOVÁ (zápal dýchacích ciest alebo iné zápalové procesy v tele sprevádzané rôznorodými príznakmi), 
 3. a fáza LIEČENIA.

Preto sa najmä v prvej fáze používajú huby, ktoré slúžia na auto-reguláciu odpovede nášho imunitného systému na vírus tak, aby táto nebola ani príliš vysoká, ale ani nízka. Zároveň sa ale používajú iné antivírusové huby, ktoré sú na to, aby bojovali a poradili si rovno s vírusom - najmä vo fáze 2.

Huby tiež pomáhajú aj našej brušnej flóre, pomáhajú aj na úrovni buniek, ktoré chránia, a zároveň aj zlepšujú naše mozgové funkcie.

Užívanie výživových doplnkov POČAS ochorenia Covid-19

Na 15 dní - 1 mesiac

Dávkovanie je určené pre ľudí, ktorí začínajú mať príznaky alebo už majú potvrdený KOVID-19, chrípku, či iné vírusové ochorenie.

Všetky navrhnuté výživové doplnky sú uvedené nižšie slúžia len pre orientáciu a sú NESPONZOROVANÉ.

RÁNO NA LAČNO: 

VITAMÍN C - 3x denne 500 - 1000 mg (najmä prvé 3 dni, ak príznaky pretrvávajú, alebo sa zhoršujú pokračovať v tomto dávkovaní, ak miznú postupne znížovať na 1/3). Vitamín C je dobre používať ideálne lipozomálny alebo vysoko vstrebateľný - 5 min. PRED ALEBO NARAZ S HUBAMI: 

HUBY: AGARICUS BLAZEII: 2-3 kapsule/deň - podľa kvality a koncentrácie. CORIOLUS VESICOLOR alebo CORDYCEPS SINENSIS (ale lepšie Coriolus): 2-3 kapsule/deň - podľa kvality a koncentrácie. 

a POČKAŤ minimálne 15 minút do raňajok.

RÁNO S RAŇAJKAMI: 

ZINOK - v prvých dňoch sa zvyčajná denná dávka (10-15 mg) prekročí na 50 - 70mg denne (podľa Dr. Bukovského ideálne cmúľací Jamieson Lozenges na posilnenie slizníc, ale samozrejme nemusí, ja som ho už dlhodobejšie na trhu nevidela. Ak je cmúľací na sliznice, tak sa berie viac x počas dňa). 

D3 - počas Kovidu sa odporúča prvé dni minimálne 10.000 IU denne 1x za deň, potom podľa stavu si môžete dávkovanie v priebehu ochorenia upravovať v rozmedzí od 5.000 až po 12.000 IU). Závisí od vývinu ochorenia a aj vašej osobnej hladiny vitamínu D, ako aj od formy vitamínu D. Ideálny je v tekutej forme, je viac vstrebateľný a má teda aj rýchlejší efekt. Po odoznení Kovidu má telo vraj zvyčajne deficit vitamínu D3, keďže ho už značne spotrebovalo na liečbu, preto sa odporúča dávku neskôr znížiť z 5000, ale, lepšie postupne, nie teda hneď na 2000 IU). 

alebo inú formu vitamínu D: CALCIFEDIOL - Počas príznakov možného alebo potvrdeného Kovidu, či chrípky je veľmi dôležité to podchytiť a dávať si zvýšené množstvo najmä prvé 3 dni (rovnako ako v prípade vit. D3), potom mierne znížiť ale udržať vyššie dávky aj počas celého ochorenia. Zvyčajne netreba dávať viac ako ako 4-5000 IU za deň (= 16 kvapiek za deň - prípravku Hidroferol vo fľaštičke = 4000 IU). Ale tiež samozrejme platí všeobecné pravidlo užívania podľa stavu: 5000 IU až dokonca po 12.000 IU. Je rozdiel keď niekto je takmer v stave ísť do nemocnice, a keď má niekto bezpríznakový priebeh.

Keď nastane zlepšenie je lepšie POSTUPNE sa vrátiť na bežné dávkovanie - 2000 IU za deň (= 9 kvapiek prípravku Hidroferol vo fľaštičke), a tak isto pokračovať v užívaní aj po odoznení ochorenia kedy slúži na doplnenie zásob - keďže, ako sme už spomenuli vyššie, telo tento vitamín zvyčajne spotrebuje na liečbu Kovidu. Samozrejme sa tiež užíva ako prevencia alebo rýchle doplnenie vitamínu D v prípade jeho nedostatku v tele - vtedy sa zvykne používať 1 fľaštička Hidroferolu raz za mesiac alebo pár mesiacov.

POZOR! Obidve formy vitamínu D sa užívajú s jedlom, ideálne ráno alebo na obed s niečím čo obsahuje trošku oleja, keďže to výrazne uľahčuje jeho absorpciu. Ideálne sa teda berie NARAZ s OMEGA 3, alebo napr. s cca 7 kvapkami RAKYTNÍKOVÉHO OLEJA - kto má alebo si chce zadovážiť. Ak nemáte, tak s pár vlašskými orechmi, mandľami, či slnečnicovými semiačkami, avokádom, lyžičkou ľanového, či iného zdravého oleja...

K2 - cca 100mcg/deň - NARAZ s D3 alebo CALCIFEDIOLOM - veľmi dôležité. Presnejšie: 100-200mcg/deň v závislosti od toho koľko D3 alebo CALCIFEDIOLu práve beriete, keďže K2 slúži aj na to, aby sa kalcium uvoľňované z tela počas užívaniu vit. D neusádzalo v tele na nevhodných miestach ako sú napríklad obličky, ale tam, kde je potrebný, teda napríklad zuby a kosti. - na toto si treba pri užívaní vitamínu D v akejkoľvek forme dávať pozor.

Vitamín A - odporúčaná denná dávka 

Vitamín B6 (pyridoxin) - odporúčaná denná dávka

OBED:

VITAMÍN C - ďalších 500 - 1000mg 

KURKUMA - 1 kapsula za deň (ale aj podľa stavu a potreby), buď na obed alebo večer

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ - kto ho berie si dá ďalších 7 kvapiek buď na obed alebo večer

VEČERA:

VITAMÍN C - ďalších 500 - 1000mg

PROBIOTIKÁ - ideálny na Kovid a iné vírusy je práve LACTOBACILLUS GASSERI 

SELÉN - 50-100 μg denne. Ideálne SELÉNOCYSTEÍN (organická forma, páchne droždím, podĺa Dr. Bukovského by to mohol byť selén od firmy Jamieson.) Selén sa nemá užívať naraz so Zinkom (napriek tomu že ho veľa firiem predáva práve v tejto kombinácii), ale oddeľuje sa keďže jeden anuluje funkciu druhého. Zinok sa užíva ráno a Selén až večer, aby bola dostatočne dlhá doba medi užitím jedného a druhého minerálu.

PRED SPANÍM:

MELATONÍN - 3-5mg - najmä počas prvých dní ale aj počas celého ochorenia je potrebné dobre a dostatočne dlho spať, čo nám melatonín uľahčí, a okrem toho aj zmierňuje intenzitu infekcie a skracuje dobu ochorenia.

Užívanie výživových doplnkov
PO ochorení COVID-19

Aj v prípade ak proces ochorenia Kovid prebehol v celku "v norme" odporúča sa pokračovať v braní týchto výživových doplnkov počas ďalšieho mesiaca, KURKUMY aj 2 mesiace po kovide, aby sa tak predchádzalo sekundárnym efektom (aj post kovid) - ako je napríklad tvorba krvných zrazenín (trombotické procesy) a tak vďaka kurkume zlepšiť "tekutosť" krvi a rozpustiť prípadné krvné zrazeniny.

Užívanie výživových doplnkov ako PREVENCIA


ZINOK - podľa odporúčanej dennej dávky = 10-15 mg denne. Ak sa berie počas dlhej doby, je dobre raz za čas brať aj MEĎ, ale musia sa brať oddelene (Zinok ráno a Meď večer).

VITAMÍN D3 (1000-2000 IU/deň) - závisí ale od toho či má človek jeho deficit, vtedy sa môže zvýšiť na nejakú dobu aj na 6000 IU, až pokiaľ výsledky z krvi nevyjdú v norme. Znova - ideálne v tekutej forme a brať ho s niečím "mastným", prípadne s OMEGA3.

K2 (forma MK7) - 50-100mcg/deň - znova - ideálne forma K2 MK7 a vždy spolu (naraz) s D3.

VITAMÍN C - vždy radšej brať menej vitamínu C (napr. 200mg) 2-3 x za deň, ako si dať raz za deň 500 či 1000 mg. Pokiaľ beriete HUBY aj ako prevenciu a na posilnenie imunitného systému - vždy berte vitamín C - dávku ktorú beriete ráno na lačno s hubami (alebo huby o 5 minút po vitamíne C).

HUBY - ako prevencia a budovanie imunitného systému: Reishi, Shitake, Maitake, (prípadne Agaricus Blazei).

DEZINFEKCIA ÚSTNEJ DUTINY A NOSA - ako prevencia ale aj počas ochorenia:

VIROSTOP ústny spray (lekárne): ako prevencia aj pri liečbe akútnych stavoch chrípky a podobne. Vytvára na povrchu sliznice ochranný film a tak bráni prieniku vírusov a baktérii do tela a má aj antibakteriálne a antivirotické účinky a zvyšuje obranyschopnosť organizmu:
https://www.prezdravie.sk/zdravie/fytofontana-virostop-ustny-sprej-30-ml.html?gclid=Cj0KCQjwgtWDBhDZARIsADEKwgOY3g_YkkQkvMrHVi4rzwtM3v01chhUE5dwG28nLmGI-VOGpbiZGA0aAruMEALw_wcB

Kloktanie SLANOU VODOU alebo

kloktanie s VODOU S ESENCIÁLNYMI OLEJMI - Slúži ako prevencia, ale aj počas ochorenia, alebo aj vždy. Zároveň totiž slúži ako prevencia zubného kazu a chorôb ďasien. Má antibakteriálne, protiplesňové, antiseptické účinky a látky ktoré bojujú proti infekčným mikroorganizmom (ktoré ničia tkanivá v ústach). Kloktá sa viac x za deň a kto chce tento roztok používať aj na zuby a ďasná, tak je potrebné túto ústnu vodu vždy aspoň 30 sekúnd "počvachtať" v ústach viac x za deň a podľa potreby. Pozor - pri príprave použite len kvalitné a jedlé esenciálne oleje - informujte sa u výrobcu!

RECEPT:

 • 1 hrnček filtrovanej alebo destilovanej vody
 • 6 kvapiek pepermintového esenciálneho oleja
 • 6 kvapiek škoricového esenciálneho oleja
 • 4 kvapky klinčekového esenciálneho oleja
 • 6 kvapiek tea tree esenciálneho oleja

Vylejete vodu ideálne do tmavej fľašky (napríklad od detského sirupu od kašľa), pridáte esenciálne oleje, potrasiete vždy pred použitím a môžete kloktať.

AKÉ VÝŽIVOVÉ DOPLNKY SÚ "IDEÁLNE" A NA ČO VLASTNE SÚ?

Samozrejme je možné používať akékoľvek výživové doplnky ktoré si človek môže zadovážiť, no ak chcete kupovať z lekárne odporúčam aby boli na prírodnejšej báze, ako má napr. značka Jamieson a podobne. Ale samozrejme kto má možnosť, kvalita prípravkov ovplyvňuje aj ich mieru vstrebateľnosti, ich efektivitu a rýchlosť účinku, čo je pri Kovide len pomocou. Takže moje odporúčania sú nasledovné - s tým, že v prípadoch kedy uvádzam konkrétnu značku, nie som sponzorovaná žiadnou z uvedených (ani neuvedených ) značiek, a slúžia len pre orientáciu či rýchle vyhľadanie keď práve potrebujeme.

VITAMÍN C - je veľmi účinný obzvlášť pri druhej fáze Kovidu - zápalovej, najmä u ľudí ktorí majú dýchacie ťažkosti v dôsledku zápalu pľúc, alebo inými zápalovými procesmi v tele. Ideálny je lipozomálny - vysoko vstrebateľný, (keďže z ostatných foriem telo nie je schopné z neho mnoho využiť). Vitamín C taktiež podporuje aktivitu našej obrany -
T-lymfocytov a podobne.

KURKUMA - vie veľmi pomôcť vo všetkých fázach KOVIDU so zrážanlivosťou krvi - predchádza teda trombózam, ale aj zápalovým ochoreniam dýchacieho aj zažívacieho traktu, a to aj po vyliečení - nám pomáha s post-kovidovým syndrómom. Tu ale určite stojí za zváženie zadovážiť si kurkumu ktorá je organická, koncentrovaná a vysoko vstrebateľná, keďže tieto majú neporovnateľne vyšší efekt ako tie obyčajné, keďže obyčajnú kurkumu má bohužiaľ ľudské telo veľký problém zužitkovať, pokiaľ nie je podaná v tej správnej forme. Na Slovensku som našla napríklad túto - dozviete sa tu aká je tá správna forma kurkumy: https://www.sensilab.sk/avenobo-curcuma-3x?gclid=Cj0KCQjwmIuDBhDXARIsAFITC_7gBcryd3Yjtj7F-ILoNiadwZtY_rF5QRoxBIDM8r7sEXe6wR2NTtEaAjC9EALw_wcB

VITAMÍN D3 alebo CALCIFEDIOL: okrem množstva rôznych benefitov bráni aj množeniu vírusu a je to jeden z najzásadnejších vitamínov ktoré ovplyvňujú našu imunitu, ale aj hormonálny systém čí náladu.

Vitamín D3 (= colecalciferol): ako sme už spomínali, vitamín D3 je lepšie a rýchlejšie vstrebateľný v tekutej forme, ale aj tak nivel vitamínu v tele stúpa až po mesiaci alebo viacerých mesiacoch jeho užívania, tiež v závislosti od stavu pečene každého, ako je ho táto schopná spracovať a využiť, preto niektorým ľudom príliš nepomáha, alebo len po dlhodobom užívaní.

CALCIFEDIOL - je to neporovnateľne viac vstrebateľná forma vitamínu D3. Dá sa kúpiť online aj bez predpisu v lekárňach v štáte Andorra (pri Španielsku) ako prípravok zvaný HIDROFEROL (spomínaný vo videu od Dr. Bukovského uvedeného nižšie) - napríklad v tejto lekárni: https://www.farmaciatorrent.com/vitaminas-minerales-andorra/238993-vitamina-d-solucion-oral-10-ampollas.html (V španielskych lekárňach sa dá totiž kúpiť online zatiaľ vraj len na predpis.) Ja som to vyriešila tak, že som si kúpila väčšie množstvo Hidroferolu naraz aj pre členov rodiny - najmä pre prípad Kovidu, keďže expiračná doba je veľmi dlhá.) Je totiž nepomerne účinnejší svojou vstrebateľnosťou a rýchlosťou účinku. Kto nemá záujem si pozrieť celé video od Dr. Igora Bukovského: https://youtu.be/j21rD5E7ICs, zhrniem v skratke 

PREČO A AKO FUNGUJE CALCIFEDIOL:

Ako sme už spomínali, pri užívaní vitamínu D3 tento v tele stúpa až po mesiaci alebo viacerých mesiacoch jeho užívania. Pečeň ho mení na Calcifediol, no komu už pečeň nepracuje úplne správne a naplno, telo nie je schopné využiť a spracovať tento užívaný vitamín D3. Preto keď sa podá telu rovno jeho "už jeho spracovaná forma" Calcifediol, hladiny vitamínu stúpajú v tele neporovnateľne rýchlejšie a telo ich tak môže ihneď použiť na boj s Kovidom či inými ochoreniami.

Calcifediol (prípravok Hidroferol) skúšali v nemocnici v Barcelone na pacientoch prichádzajúcich s Kovid-19, a malo to vraj znateľné výsledky pokiaľ sa tento vitamín podal vo vysokých dávkach a čoskoro.

AKO NA TO:

Fľaštičky Hidroferolu sú buď po 10 ml (3,80 Eur) alebo 20ml (7 Eur). Obidve majú rovnakú koncentráciu Calcifediolu: 0,1mg/ml, takže jedna 20 ml fľaštička CALCIFEDIOLU má spolu 400 kvapiek a teda 120.300,- IU. Ak si zakúpite z Hidroferol v ampulkách, koncentrácia je tu taká istá ako vo fľaštičkách, a aby bolo dávkovanie presnejšie a aby ste aj ušetrili, dá sa to samozrejme vyriešiť tým, že si obsah ampuliek prelejete nejakej fľaštičky s kvapátkom. (Keďže ampulky sú sklenené radšej by som obsah po otvorení preliala do fľaštičky cez sitko.)

Na základe tejto koncentrácie:

 • 1 kvapka = 240 IU
 • 1000 IU = 4-5 kvapiek za deň (1na 20 ml fľaštička by bola cca na 80 dni)
 • 2000 IU = 9 kvapiek za deň (1na 20 ml fľaštička by bola cca na 44 dni)

Počas príznakov možného alebo potvrdeného Kovidu, či chrípky je teda veľmi dôležité to podchytiť a dávať si zvýšené množstvo najmä prvé 3 dni, potom mierne znížiť ale udržať vyššie dávky aj počas celého ochorenia. Zvyčajne netreba dávať viac ako ako 4-5000 IU za deň (= 16 kvapiek za deň - prípravku Hidroferol vo fľaštičke = 4000 IU). Ale tiež samozrejme platí všeobecné pravidlo užívania podľa stavu: 5000 IU až dokonca po 12.000 IU. Je rozdiel keď niekto je takmer v stave keď potrebuje ísť do nemocnice, a keď má niekto bezpríznakový priebeh. Keď nastane zlepšenie je lepšie vrátiť sa postupne (nie hneď) na bežné dávkovanie - 2000 IU za deň (= 9 kvapiek prípravku Hidroferol vo fľaštičke), a tak isto pokračovať v užívaní aj po odoznení ochorenia, kedy slúži na doplnenie zásob - keďže telo tento vitamín zvyčajne spotrebuje na liečbu Kovidu. Samozrejme sa tiež užíva ako prevencia alebo rýchle doplnenie vitamínu D v prípade jeho nedostatku v tele - vtedy sa zvykne používať CALCIFEDIOL (HIDROFEROL) - 1 fľaštička raz za mesiac alebo pár mesiacov.

K2 mk7

Je dôležitý pre adekvátnu zrážanlivosť krvi, zdravie kostí a kardiovaskulárny systém. Ak beriete vysoké dávky vit. D3 alebo dokonca CALCIFEDIOL, treba zvýšiť aj množstvo a ideálne aj kvalitu K2 na aspoň na 100mcg / deň, keďže K2 slúži aj na to, aby sa kalcium uvoľňované z tela počas užívaniu vit. D neusádzalo v tele na nevhodných miestach ako sú napríklad obličky, ale tam, kde je potrebný, teda napríklad zuby a kosti. - na toto si treba dávať pozor pri vyšších dávkach vitamínu D3 alebo Calcifediolu.

K2 sa predáva zvyčajne v dvoch jeho formách - mk7 a mk4. Užívame ideálne vo forme mk7, keďže ten vydrží najviac v krvi, ak je to mk4, vydrží v krvi ledva 1h. Tiež je lepšie užívať ho v tekutej forme, alebo mäkkých kapsulách pre rýchlejšiu a vyššiu vstrebateľnosť najmä v prípade Kovidu, ale znova - samozrejme kto ako a kedy môže.

Typy na tekutý K2 mk7:

https://www.fitness4u.sk/vitamin-d3-2/viridian-liquid-vitamin-d-50-ml/

https://www.fitness4u.sk/vitamin-d3-2/ekolife-natura-liposomal-vitamin-d3--lipozomalni-vitamin-d3--60--ml/

V kapsuliach napríklad:

https://www.sensilab.sk/sensilab-essentials-vitamin-k2

Dostať aj tekuté prípravky - kombináciu D3 a K2 - potom ak by bolo potrebné doplniť viac vitamínu D3 pri kovide, tak ten by sa v tomto prípade musel dokúpiť ešte osobitne.


HUBY: veľmi silní a ešte nedocenení pomocníci 

AGAICUS BLAZEI - regulátor imunitného systému - aby odpoveď nášho imunitného systému na vírus nebola ani prílišná a ani nízka, čo je veľmi dôležité pri KOVIDe-19. Pri užívaní húb ktoré auto-regulujú imunitný systém je totiž oveľa ťažšie aby vznikla dobre známa hyper-reakcia imunitného systému (zvyčajne doprevádzaná vysokým zápalovým procesom pľúc a celkovo dýchacích ciest) - čo je veľmi typickým problémom ktorý zapríčiňuje tie najťažšie priebehy kovidu. Príklad na zakúpenie: https://www.superionherbs.cz/obchod/agaricus/

CORIOLUS VERSICOLOR - je najlepší antivírus, tzv. "zabijak vírusu", môže sa nahradiť Cordycepsom, ten zas dobre okysličuje krv a pozdvihuje vitálnu energiu človeka - čo je dôležité najmä pri zápaloch pľúc a dýchacích ciest. Ideálne ale Coriolus. Príklad: https://www.superionherbs.cz/obchod/coriolus-versicolor-extrakt-50-polysacharidu/
Môžete si ale skúsiť pohľadať tieto huby aj na iných stránkach, dôležitá je kvalita a koncentrácia, od nej závisí dávkovanie.

LACTOBACILLUS GASSERI - Už je dávno známe, že základ našej imunity sa nachádza v našom tráviacom trakte a v závislosti na jeho osídlení dobrými baktériami. L. Gasseri je VEĽMI DÔLEŽITÉ probiotikum, ktoré zabraňuje množeniu, rozširovaniu a mutácií vírusu, keďže zabraňuje tomu aby vírus napadol a prenikol cez bunkovú membránu, odkiaľ sa zvyčajne vyživuje. Preto je toto probiotikum tiež vhodné pri liečbe ochorenia Ebola a AIDS, pri liečbe ktorých taktiež dobre funguje aj LACTOBACILLUS RHAMNOSUS - tiež je ho možné užívať pri Kovide (okrem L. Gasseri). Sú vynikajúce aj pre žalúdok a tráviaci systém. Nezvyknú bývať v Kefíre. Bolo by dobre začať s užívaním L. Gasseri hneď ako má človek podozrenie na Kovid. O účinkoch lactobacillus gasseri na Kovid 19 sa môžete dočítať v tejto štúdii (len v angličtine):
https://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=7744 )


SELÉN - ideálne SELÉNOCYSTEÍN (organická forma): 50-100 μg denne (páchne droždím, podĺa Dr. Bukovského by to mohol byť selén od firmy Jamieson.) Tiež veľmi dôležitý prvok pri vírusových ochoreniach a Kovide-19. Zlepšuje imunitu, bráni množeniu a mutáciám vírusov, podporuje antioxidačné a protizápalové procesy. Pozor, neužívať naraz so Zinkom, málokto vie, že jeden anuluje účinok druhého, hoci paradoxne veľa firiem predáva tieto dva prvky spolu. Zinok sa užíva ráno, Selén až večer.

VITAMÍN A - odolnosť slizníc - sťažuje prilepenie a preniknutie vírusov do buniek.

B6 - pre adekvátne fungovanie našej obrany - bielych krviniek - najmä T - lymfocytov.

ZINOK - bráni prilepeniu a preniknutiu vírusu do buniek a aj jeho množeniu, aktivuje T-lymfocyty.

OSTATNÉ VÝŽIVOVÉ DOPLNKY ktoré môžu pomôcť:

SERAPEPTÁZA - veľmi silné protizápalové a je proti tvoreniu zrazenín v krvi - teda proti trombózam a embóliam)

OMEGA3 - výborné protizápalové a iné účinky

ARTEMISIA ANNUA - Ak niekto nezoženie huby, ale pozor, len Annua, nie žiadna iná Artemisia. Pri Kovide sú ale najlepšie huby.

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ alebo RAKYTNÍK V INEJ FORME - nás chráni pred vírusom podporou imunitného systému, je to silný antioxidant, a silno regeneruje tráviaci systém a sliznice, okrem iného je veľmi účinný aj pri kardio-vaskulárnych ochoreniach a diabetes. Je vhodný pri Kovide keďže je protizápalový a pôsobí aj na dýchanie dostať kúpiť aj v niektorých lekárňach - obsahuje okrem iných látok aj práve potrebné probiotiká - lactobacillus gasserii a rhamnosus - ale tieto len v niektorých formách (fermentovaný) - treba konzultovať.

POTRAVINY A KORENINY:

ČAJE: 

 • BAZOVÝ - štúdia dokázala jeho silné antivírusové účinky. 5g zaliať vriacou vodou (avšak nenechať vrieť), vylúhovať 5 min, podávať 3 x denne.
 • Alebo čaj ZÁZVOROVÝ - 3 šálky denne s medom a citrónom pre zvýšenie jeho účinkov.

CESNAK, CIBUĽA

BETA GLUKÁN - podporuje obranyschopnosť. Nie je potrebné brať ako výživový doplnok, ak si ho dodáme jednoducho v strave - v pol hrnčeku varených ovsených vločiek je viac betaglukánu ako v pastilkách, tiež sa nachádza v banánoch, naturálnej ryži, v hubách shitake a hlive ustricovej.

PITNÝ REŽIM - veľmi dôležitý nielen kvôli detoxu počas ochorenia, ale okrem iného slúži aj na to, aby sme nemali suchú sliznicu, cez ktorú vírus preniká omnoho ľahšie.

UŽITOČNÉ ZHRNUTIE - RÝCHLE RADY POČAS KOVIDU:

+ Ak vírus napadol aj TRÁVIACI SYSTÉM je teda vhodné opäť užívanie spomínaných húb AGARICUS BLAZEII, CORIOLUS VESICOLOR a probiotiká LACTOBACILLUS GASSERI.

+ PRI HYPER-REAKCII IMUNNITNÉHO SYSTÉMU a ZÁPALOCH DÝCHACÍCH CIEST, PĽÚC - čo zvykne byť druhý týždeň, to najdôležitejšie sú okrem AGARICUS BLAZEII a CORIOLUS VESICOLOR aj vysoké dávky Vitamínu C - lipozomálneho, kde sa kľudne môže ísť aj na 6gr / deň a viac a tiež aj KURKUMA- znovu - vysokokvalitná, pri kurkume to žiaľ jedno nie je (viď "KURKUMA" vyššie), nemala by takmer žiadny efekt. Napríklad túto (uvedenú už vyššie):
https://www.sensilab.sk/avenobo-curcuma-3x?gclid=Cj0KCQjwmIuDBhDXARIsAFITC_7gBcryd3Yjtj7F-ILoNiadwZtY_rF5QRoxBIDM8r7sEXe6wR2NTtEaAjC9EALw_wcB


Zhrnutie použitých zdrojov:

Dr. Igor Bukovský:

O Kalcifediole:
https://youtu.be/j21rD5E7ICs

O Kovide a výživových doplnkoch:
https://youtu.be/B2YxQ2lneZo a https://youtu.be/yvuMU1fMWB0

Štúdia o účinkoch Kalcifediol-u na Kovid-19 (uverejnená Dr. Bukovským) v angličtine: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3771318

Štúdia o účinkoch Lactobacillus Gasseri na Kovid-19 v angličtine:
https://www.koreabiomed.com/news/articleView.html?idxno=7744